13 grudnia - Spotkanie klas 6, 7 i 8 z członkiem Solidarności Walczącej

I nastała noc 13 grudnia 1981 r.
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
w Polsce

Uczniowie naszej szkoły w tym wyjątkowym dniu dla Polskiej historii wysłuchali wspomnień bohatera Solidarności Pana Edwarda Wóltańskiego. Każde wydarzenie niesie ze sobą jakieś wyjątkowe wspomnienie , które w pamięci słuchacza pozostawia trwały emocjonalny ślad. Będzie nim zapewne piękny głos Naszego Gościa śpiewający pieśń z czasu internowania adresowaną dla synka , którego po narodzinach Ojciec widział zaledwie 30 minut. Nasz Gość imponując znakomitą pamięcią opowiadał o losach członków rodziny , patriotycznym wychowaniu , żołnierzach wyklętych , przyjacielu - Panu Lazarowiczu.  By na koniec przejść do wydarzeń  poprzedzających powstanie NSZZ Solidarność , karnawału Solidarności i dramatycznych czasów Stanu Wojennego . Obowiązkiem każdego Polaka niezależnie od wieku jest wierność Ojczyźnie . Życie Pana Edwarda jest dla młodzieży takim właśnie przykładem .

Dziękujemy za możliwość spotkania z Panem

Pan Edward Wóltański, ur. 13 XII 1953 w Kraśniku Fabrycznym. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie (1973).

1974-1981 plastyk w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach KGHM w Lubinie. 1978-1980 kolporter wydawnictw niezależnych m.in. „Bratniak”, „Robotnik”, „Gospodarz”, „Biuletyn Dolnośląski”.
Od IX 1980 w „S”; członek Zakładowej Komisji Robotniczej w ZG Rudna; twórca Radia „S” tamże.
Po wyjściu organizator pomocy dla rodzin represjonowanych.
6 IX 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Nysie, następnie w Strzelinie, Grodkowie, twórca obrazów, transparentów, wydawnictw okolicznościowych z symbolami „S”,
14 XII 1982 zwolniony. Po wyjściu wykonawca tysięcy odbitek zdjęć przedstawiających m.in. zbrodnię lubińską;
Od 1982 kurier wydawnictw podziemnych do Lubina, m.in.: „Tygodnika Stanu Wojennego”, „Tygodnika Mazowsze”, „Poza Układem”, „CDN”, „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, „Jednością Silnych”, „KOS-a”, „Naszego Czasu”, „Arki”, „Niepodległości”, „Dziś”, „Solidarności Dolnośląskiej”, „Myśli Niezależnej”;
Od VI 1982 członek Solidarności Walczącej, organizator SW w Zagłębiu Miedziowym, łącznik z Wrocławiem, koordynator wszystkich lokalnych działań SW. W 1983 twórca biblioteki wydawnictw podziemnych w Lubinie;
wraz z Wojciechem Swakoniem i Jackiem Swakoniem założyciel, redaktor, autor i wydawca „Gazety Lubińskiej”. W 1989 współorganizator, uczestnik Porozumienia na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych Wyborów w „S”,
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

źródło : Encyklopedia Solidarności