13 kwietnia - Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej - 2024 Rok Polskich Olimpijczyków

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

2024 Rok Polskich Olimpijczyków

W tym roku kwiecień miesiąc pamięci narodowej – upływa pod znakiem polskich sportowców , którzy byli wśród polskich elit eksterminowanych przez niemieckich i rosyjskich okupantów .

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Sportowcy byli również wśród ofiar zbrodni katyńskiej. W chwili próby stanęli do walki w obronie naszej wolności i niepodległości. Byli częścią elit Polski. Byli wśród nich m.in.

Aleksander Marek Kowalski, hokeista, akademicki mistrz świata, wicemistrz Europy i wielokrotny Mistrz Polski

Janina Lewandowska, urzędniczka, pilot szybowcowy i samolotowy, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córka gen. Dowbor-Muśnickiego.

Roman Kazimierz Bocheński, pływak, który 17 razy został mistrzem Polski i 18-krotnie pobił rekordy kraju.

Stanisław Urban, brązowy medalista z Los Angeles z 1932 r., wioślarz (czwórka ze sternikiem).

Szkolne obchody Roku Polskich Olimpijczyków zaplanowane zostały na IV – V.

Uczniowie klasy 7 A wykonali plakaty poświęcone sylwetkom wybranych sportowców, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Uczniowie klas 6 A i C przygotowali audycje przez szkolny radiowęzeł. Na szkolnych korytarzach przygotowane zostały przez uczniów informacyjne gazetki.

W maju nasza młodzież spotka się z Mistrzynią Olimpijską Panią Renatą Mauer – Różańską.

Organizatorki obchodów

Pani Iwona Szwedo i Pani Agnieszka Ptaszyńska