Przejdź do treści
Slider_1 300px
Slider_2 300px
Slider_3 300px
Slider_4 300px
Przejdź do stopki

Sztandar szkoły

Treść

Sztandar szkoły ma kształt prostokątny. Rewers jest bordowy. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe, którego kontur zaznaczony jest złotą lamówka. Godłem jest orzeł biały z głową zwróconą w prawo ozdobioną złotą koroną. Dziób ma również złotą barwę a szpony są srebrno-złote. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.
Awers jest również w bordowym kolorze. W środkowej części mieści się herb Wrocławia, którego kontur obszyty jest złotą lamówką. Herb jest pięciopolowy. W centralnym miejscu tarczy herbu, tzw. sercu znajduje się głowa świętego Jana Chrzciciela na srebrnej misie, patrona miasta i katedry wrocławskiej. W prawym (kolejność heraldyczna, tj. odwrócona) górnym rogu w czerwonym polu znajduje się ukoronowany Lew Czeski, symbol przynależności do dawnej Korony Królestwa Czeskiego, w lewym górnym rogu umieszczony jest w złotym polu czarny Orzeł Śląski (Zgorzelec) z białą przepaską henrykowską na piersi i skrzydłach zwieńczoną krzyżem. W prawym dolnym, złotym polu znajduje się duża litera W od łacińskiej nazwy miasta Wratislavia, w lewym dolnym czerwonym polu mieści się osadzona na odwróconej koronie głowa świętego Jana Ewangelisty (patrona kaplicy na ratuszu) w nimbie. Herb otacza napis Szkoła Podstawowa Nr 40 we Wrocławiu im. prof. B. Iwaszkiewicza, wyszyty złotą nicią.
Sztandar ma wymiary 98 cm x 100 cm i obszyty jest złotymi frędzlami, drzewiec o wysokości 2 metrów i 36 cm zakończony jest złotymi okuciami. Sztandar jest dla społeczności szkolnej symbolem Polski - Narodu i symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu cześć.


282838